Розірвання шлюбу під час війни: що змінилося?

Як правильно розірвати шлюб під час війни: практичні поради від професійного адвоката

На що варто звернути увагу при розлученні – практичні поради щодо документів та до кого звернутися за консультацією по особливостям процедури розірвання шлюбу під час воєнного стану в Україні

***

Воєнний стан вплинув на життя багатьох сфер українців, включаючи державні процедури в країні. Наразі війна не є перешкодою в процесі оформлення розлучення, але є певні зміни, на які необхідно звернути увагу. 

Процедура розлучення в Україні

З початком пандемії, а згодом війни, в Україні фіксується одна із самих високих статистик розлучень через суд в Європі. Це спричинено стресом, депресією та іншими обставинами. Перш за все, необхідно враховувати те, що кожне розлучення – це особливий випадок, до якого треба знайти індивідуальний підхід. Якщо, процедура реєстрації більш-менш врегульована в країні, то розірвання шлюбу має багато нюансів, які треба враховувати наприклад: неповнолітні діти, вагітна жінка, спільне майно тощо.

Розірвання шлюбу під час війни можливо, за певних обставин, шляхом подання заяви до органів державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС), а в інших випадках — виключно в судовому порядку.

Самим простим варіантом є оформлення розірвання шлюбу пари без дітей за спільним бажанням, його можна оформити за спрощеною процедурою в РАЦС. Складнішим вже є момент розлучення пари з неповнолітніми дітьми, особливо у випадках, коли хтось із подружжя проти. У такому випадку для справедливого вирішення конфлікту, процедура ініціюється через суд із залученням адвоката – розлучення завдяки ньому пройде якісно та швидко.

Зауважимо, що закон не дозволяє і суд не буде розглядати позовні заяви коли: 

 • подружжя має дитину віком менше одного року;
 • дружина вагітна. 

Що таке позовна заява і яка її роль в процесі?

Позовна заява для розірвання шлюбу – це письмовий документ, в якому хтось із подружжя викладає всі свої вимоги до відповідача, щодо розлучення в судовому порядку. 

Зазвичай для складання позовної заяви звертаються до адвоката, адже документ має бути не тільки вірно складений, але й має бути змістовно і правильно наповнений відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Скачати варіант з інтернету поганий варіант, оскільки суд може повернути таку заяву, через помилки і така вона може не підійти під вашу ситуацію. 

Що має включати позовна заява про розірвання шлюбу: 

 • копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача та відповідача;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • копія свідоцтва про народження дітей (якщо є спільні неповнолітні діти);
 • чек про сплату судового збору;
 • інші документи, залежно від обставин справи.

Процес поділу майна при розлученні

Поділ майна подружжя є досить складною процедурою, тому її досить часто не об’єднують з позовом про розлучення, і це як правило два окремих позови, справа яких може йти паралельно.

Яке майно є спільною власністю? 

Майно дружини та чоловіка, яке було набуте під час шлюбу, вважається спільним та ділиться в судовому порядку навпіл, навіть при умові, якщо хтось із подружжя не мав доходу.

Яке майно не є спільним?

 • придбане за особисті кошти одного з подружжя;
 • набуте одним із подружжя до шлюбу;
 • отримана в порядку спадкування;
 • набуте на підставі договору дарування;
 • набуте за час окремого проживання з фактичним припиненням шлюбу;
 • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності.

Процес розірвання шлюбу – це нелегкий процес, у якому важливо зберігати холодний розум та чітке бачення ситуації. У таких випадках, для супроводження вашої справи ви завжди можете звернутися до адвокатського бюро Василя Михайлюка за послугою адвоката при розлученні (https://advokatvm.com/poslugy/simeyni-spravy/). Завдяки чому ваші інтереси і права будуть надійно захищені, а процес розлучення пройде без зайвих проблем.