2013.01.16 № 10-76/0/4-13 ВССУ: Про деякі питання видачі дублікату виконавчого документа ліквідованого суду

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,
Інформаційний лист Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
№ 10-76/0/4-13 від 16.01.2013
2S5B9n8MSTY-1728x800_c
“Про деякі питання видачі дублікату виконавчого документа ліквідованого суду”
Головам апеляційних судів областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим

Розглянувши лист голови Апеляційного суду Черкаської області щодо застосування статті 370 ЦПК, судова палата у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначає таке.

Зі змісту запиту зрозуміло, що до згаданого Апеляційного суду в порядку статті 370 ЦПК надходять заяви про видачу дублікатів виконавчих листів, виданих військовим місцевим судом Черкаського гарнізону, який було ліквідовано відповідно до Указу Президента України від 14 вересня 2010 року № 900/2010, а його архів передано на збереження до Апеляційного суду Черкаської області.

Відповідно до статті 370 ЦПК замість втраченого оригіналу виконавчого документа суд, який його видав, має право видати дублікат. Відповідна заява має бути розглянута в судовому засіданні.

Положеннями ЦПК зазначену ситуацію не врегульовано, а тому відповідь на порушене питання знаходиться в площині системного та логічного розуміння норм цього Кодексу.

З урахуванням змісту статей 370, 107 ЦПК всі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами (тобто судами першої інстанції).

Оскільки апеляційний суд не є судом першої інстанції і не є судом, який видавав зазначений виконавчий документ, а подання заяви в порядку статті 370 ЦПК до апеляційного суду позбавить заявника права на апеляційне оскарження судового рішення, гарантованого статтею 129 Конституції України та статтею 13 ЦПК, то судом, який має розглянути відповідну заяву, є суд першої інстанції. При цьому підсудність справи має визначатись за місцем знаходження архіву ліквідованого суду, тобто за місцем знаходження апеляційного суду.

Принагідно слід зазначити, що аналогічним чином мають вирішуватись питання підсудності скарг на дії державного виконавця (частина друга статті 384 ЦПК України).

Цей інформаційний лист погоджено суддями судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Заступник Голови М. Й. Вільгушинський