20200116 № 4704/ІПК/99-00-04-05-03-09 Щодо нарахування та сплати податку (спадкування, РФ)

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 16 листопада 2020 року

Державна податкова служба України

№ 4704/ІПК/99-00-04-05-03-09

Щодо нарахування та сплати податку

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула Ваше звернення …. , щодо нарахування та сплати податку , і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.

Громадянка Російської Федерації …, місце проживання…, є спадкоємцем земельної ділянки (паю) площею 5,03 га після смерті матері.

Відповідно до частини 4 статті 81, статті 145 Земельного кодексу України вона має намір продати свою успадковану земельну ділянку.

З метою дотримання норм податкового законодавства просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, щодо оподаткування доходу, отриманого від продажу зазначеної земельної ділянки.

Статтею 19 Конституції України визначено, зокрема, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 191.1 ст. 191 Кодексу передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів установлених Кодексом, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Статтею 162 Кодексу визначено перелік платників податків, зокрема, фізична особа – нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно із пп. 163.2.1 п. 163.2 ст. 163 Кодексу визначено, що об’єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні.

При цьому, відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподаткування доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172-173 Кодексу.

Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Згідно із п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.

Відповідно до п. 172.9 ст. 172 Кодексу дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами — нерезидентами, оподатковується згідно із цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Отже, дохід від операцій з продажу (обміну) не частіше одного разу на рік об’єкту нерухомості, зазначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, який перебуває у власності фізичної особи – нерезидента менше трьох років, але був одержаний такою фізичною особою у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Разом з тим, у разі продажу фізичною особою – нерезидентом протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу обєкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, отриманих у спадщину, одержаний дохід буде оподатковуватися за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.