20201002 № 4084/ІПК/26-15-04-03-18 Щодо плати за землю

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 2 жовтня 2020 року

Державна податкова служба України

№ 4084/ІПК/26-15-04-03-18

Щодо плати за землю

Індивідуальна податкова консультація

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку та співвласником нежитлових приміщень, розташованих на земельній ділянці, щодо якої у Товариства відсутні правовстановлюючі документи. Основним видом діяльності Товариства є «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (код за КВЕД 68.20).

Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства, запитує про наявність обов’язку подавати податкову декларацію з плати за землю.

Кодекс визначає, що плата за землю справляється у двох формах — земельний податок із власників та постійних користувачів земельних ділянок (п.п. 14.1.72 п.14.1 ст.14 Кодексу), а також орендної плати за надання у строкове користування земельні ділянки державної або комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Обов’язок зі справляння (яке передбачає декларування та сплату зобов’язань) плати за землю настає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу).

Таким чином, якщо відповідне право на земельну ділянку Товариством не оформлено, обов’язок із декларування плати за землю за таку земельну ділянку у нього не виникає.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.

Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166,1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Разом з цим, у платників єдиного податку першої – третьої груп, які набули у власність або у постійне користування земельну ділянку та надають її та/або нерухоме майно, що знаходиться на такій земельній ділянці, в оренду, з 01.07.2020 виникає обов’язок сплачувати земельний податок та надавати податкову декларацію з плати за землю на загальних підставах.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію ( п. 52.2 ст. 52 Кодексу).