20201002 № 4096/ІПК/26-15-04-08-18 земельний, не оформлені документи на землю

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 2 жовтня 2020 року

Державна податкова служба України

№ 4096/ІПК/26-15-04-08-18

Щодо земельного податку

Індивідуальна податкова консультація

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо земельного податку (далі — Податок), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку третьої групи, має у власності нежитлові приміщення у багатоквартирному житловому будинку, правовстановлюючі документи на земельну ділянку за Товариством не оформлені. Одним з видів господарської діяльності Товариства є «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (код за КВЕД 68.20). Нежитлові приміщення здає в оренду.

Товариство поінформувало, що сплачує Комунальному підприємству плату за утримання будинку та прибудинкової території.

Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства, запитує про наявність обов’язку нараховувати та сплачувати земельний податок за всю площу під такими приміщеннями чи тільки за площу під приміщенням, яке здається в оренду.

Відповідно до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу платники єдиного податку першої-третьої групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з Податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої — третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку).

Отже, починаючи з 01.07.2020 року у платників єдиного податку другої-третьої групи, які набули у власність або постійне користування земельну ділянку та надають її та/або нерухоме майно, що знаходиться на такій земельній ділянці, в оренду, з 01.07.2020 виникає обов’язок сплачувати земельний податок та надавати податкову декларацію з плати за землю на загальних підставах.

Питання щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені, визначено в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерстві фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Кодексу платниками Податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачів.

Особу, яка володіє нерухомим майном, що розташоване на земельній ділянці, права на яку для такої особи не оформлені, не можна вважати платником Податку в розумінні ст. 269 Кодексу до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку відповідно до запису, сформованого у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом.

У разі оформлення Товариством відповідного права на земельну ділянку під будинком, у нього виникнуть обов’язки по нарахуванню податкового зобов’язання та подання податкової декларації з плати за землю.

Що стосується особи, яка володіє нерухомим майном у багатоквартирному будинку, то права на земельну ділянку під багатоквартирним будинком та прибудинкову територію виникають у всіх співвласників (власників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку) з моменту державної реєстрації таких прав у Державному земельному кадастрі у порядку, визначеному законом. Тому, безпосереднім платником земельного податку в цьому випадку буде виступати особа, щодо якої здійснено державну реєстрацію прав на земельну ділянку під багатоквартирним будинком з урахуванням прибудинкової території (установа або організація, яка здійснює управління багатоквартирним будинком державної або комунальної власності; об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке є суб’єктом реєстрації відповідно до рішення співвласників), з моменту такої реєстрації прав особи на земельну ділянку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію ( п. 52.2 ст. 52 Кодексу).