20201002 № 4097/ІПК/16-31-04-03-33 земельний податок, без оформлення ділянки

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 2 жовтня 2020 року

Державна податкова служба України

№ 4097/ІПК/16-31-04-03-33

Щодо плати за землю

Індивідуальна податкова консультація

Головне управління ДПС у Полтавській області на звернення Товариства щодо плати за землю (далі – Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є новим власником об’єктів нерухомого майна (попередній власник – Підприємство), розташованих на земельних ділянках комунальної власності, землекористувачем яких на умовах оренди є Підприємство.

Товариство повідомило, що неодноразово зверталося до власника земельної ділянки – Полтавської міської ради з клопотанням про передачу Товариству земельних ділянок в оренду (до звернення не додано копій заяв на відчуження права оренди земельних ділянок або вмотивованої відмови в наданні такої згоди).

Товариство просить надати роз’яснення щодо наявності у нього обов’язку з Плати.

Відповідно п. 287.1 ст. 287 Кодексу власники земельних ділянок та землекористувачі сплачують Плату з дня виникнення відповідного права на земельну ділянку.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 Кодексу).

Відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації у встановленому законодавством порядку (ст. 6 Закону України «Про оренду землі»).

Таким чином, обов’язок з Плати за земельну ділянку комунальної власності виникне у Товариства після укладання договору оренди земельної ділянки та державної реєстрації права оренди.

Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з плати за землю після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602.

Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.

Орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Враховуючи зазначене, Товариству як власнику об’єктів нерухомого майна, розташованих на земельних ділянках комунальної власності, землекористувачем яких на умовах оренди є Підприємство, доцільно звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельних ділянок щодо оформлення речових прав на такі земельні ділянки.

У разі оформлення Товариством відповідного права на земельні ділянки під об’єктами нерухомого майна, у нього виникнуть обов’язки по нарахуванню податкових зобов’язань та подання податкових декларацій з Плати.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).