20201026 № 4425/ІПК/99-00-04-03-03-06 не оформлення документів земельрний податок

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 26.10.2020 р. N 4425/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України на звернення Підприємства щодо плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що перебуває на третій групі спрощеної системи оподаткування, є власником нежитлових приміщень у офісно-житловій будівлі (далі — Будівля), розташованої на земельній ділянці, правовстановлюючі документи на яку Підприємством не оформлені та не присвоєно кадастровий номер. Основним видом діяльності Підприємства є надання в оренду й експлуатацію власного нерухомого майна (код КВЕД 68.20).

Підприємство, посилаючись на пп. 4 п. 297.1 ст. 297 Кодексу у редакції Закону України від 16.01.2020 р. N 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» запитує про наявність у нього обов’язку із справляння плати за землю за земельну ділянку щодо якої не оформлено відповідне право.

Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з плати за землю після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 р. N 602.

Використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням норм земельного законодавства, зокрема в частині невиконання принципу платного використання таких земельних ділянок.

Водночас звертаємо увагу, що орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

Враховуючи зазначене, Підприємству доцільно звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки, на якій розташована Будівля, щодо оформлення речових прав на земельну ділянку або її частину.

За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території (п. 286.6 ст. 286 Кодексу).

Таким чином, у разі оформлення Підприємством відповідного права на земельну ділянку під нежитловою будівлею або її частиною, у нього виникнуть обов’язки по нарахуванню податкового зобов’язання та подання податкової декларації з плати за землю за всю площу земельної ділянки або її частину з урахуванням пропорційної частки будівлі та прибудинкової території.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).