20201102 № 4504/ІПК/99-00-04-05-03-06 Щодо практичного застосування норм з питання нарахування та сплати єдиного внеску

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 2 листопада 2020 року

Державна податкова служба України

№ 4504/ІПК/99-00-04-05-03-06

Щодо практичного застосування норм законодавства з питання нарахування та сплати єдиного внеску

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула Ваше звернення від … щодо практичного застосування норм законодавства з питання нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків та просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо сплати єдиного внеску фізичною особою – підприємцем, який одночасно є особою, що здійснює незалежну професійну діяльність та щодо зняття з обліку такої особи як платника єдиного внеску.

Законом України від 13.05.2020 № 592-IX Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників доповнено ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) частиною п’ятою такого змісту: особи, зазначені у пункті 5 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за умови взяття їх на облік фізичних осіб – підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як осіб, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті. Ці зміни набувають чинності з 01.01.2021 року.

Таким чином, нарахування та сплата єдиного внеску до 01.01.2021 здійснюється згідно з нормами Закону № 2464.

Згідно із пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є фізичні особи – підприємці та особи, а згідно з пунктом 5 – особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Обов’язки платника єдиного внеску визначені статтею 6 Закону № 2464, зокрема:

— у випадках, передбачених Законом № 2464 і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону № 2464, стати на облік в органі доходів і зборів як платник єдиного внеску (п. 11 частини другої ст. 6 Закону № 2464);

— своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 частини другої статті 6 Закону № 2464).

Абзацом другим та третім частини четвертої ст. 5 Закону № 2464 встановлено, що обов’язки платників єдиного внеску виникають у осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, – з початку провадження відповідної діяльності.

Пунктом 65.9 ст. 65 Кодексу, пунктом 7 розділу ІІІ Порядку обліку платників єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 № 1162, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 за № 1553/26330 встановлено, що якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа здійснює незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується в контролюючих органах як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

Відповідно до статей 65 та 67 Кодексу та ст. 5 Закону № 2464, фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, можуть бути зняті з обліку після реєстрації припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному уповноваженому органі.

Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності, щодо припинення, або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу.

Якщо фізична особа – підприємець, яка одночасно здійснює незалежну професійну діяльність, припиняє здійснення лише незалежної професійної діяльності та, при цьому, не припиняється державна реєстрація фізичної особи підприємця, у такому випадку йде мова про зміни в облікових даних платника.

Для внесення змін до облікових даних та зняття ознаки провадження незалежної професійної діяльності, такій фізичній особі необхідно подати до контролюючого органу за основним місцем обліку заяву за формою № 5-ОПП «зміни», копію документа, який підтверджує припинення (зупинення) незалежної професійної діяльності та повернути довідку за формою № 34-ОПП. Довідка про зняття з обліку платника податків за формою № 12-ОПП у такому випадку не видається, оскільки фізична особа продовжує перебувати на обліку в контролюючих органах як фізична особа – підприємець.

Враховуючи викладене фізична особа – підприємець, яка одночасно здійснює незалежну професійну діяльність та припиняє здійснення лише незалежної професійної діяльності подає заяву формою № 5-ОПП «зміни», копію документа, який підтверджує припинення (зупинення) незалежної професійної діяльності. Заява про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою 7-ЄСВ до контролюючого органу не подається.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.