20201209 № 5065/ІПК/26-15-33-17-12 ІПК Щодо розміру ставки податку з доходу фізичної особи – нерезидента, отриманого у вигляді спадщини від померлої фізичної особи

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 9 грудня 2020 року

Державна податкова служба України

№ 5065/ІПК/26-15-33-17-12

Щодо розміру ставки податку з доходу фізичної особи – нерезидента, отриманого у вигляді спадщини від померлої фізичної особи

Індивідуальна податкова консультація

Головне управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), розглянуло звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо розміру ставки податку з доходу фізичної особи – нерезидента, отриманого у вигляді спадщини від померлої фізичної особи – громадянина США та в межах своїх повноважень повідомляє.

Приватний нотаріус з метою належного виконання функцій податкового агента в частині подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання щодо розміру ставки податку з доходу, у вигляді вартості успадкованого нерухомого майна, розташованого на території України, яке отримує фізична особа – нерезидент, громадянка США від свого чоловіка – також громадянина США.

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, регулюється статтею 174 розділу IV ПКУ, якою встановлено різні ставки для оподаткування доходу платника податку, залежно від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та їх резидентського статусу, визначення якого наведено пп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Об’єкти спадщини, що успадковуються резидентами — членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб (пп.”а” 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Разом з тим, для оподаткування будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця – нерезидента та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем — нерезидентом від спадкодавця – резидента, застосовується ставка податку, визначена пунктом 167.1 статтею 167 Кодексу (18 відсотків) (пп. 174.2.3
п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Крім того, вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу, є об’єктом для оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 відсотків об’єкта оподаткування (пп. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. XX Кодексу).

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину, при цьому спадкоємці-нерезиденти зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини (пп. 174.3 ст. 174 Кодексу).

При цьому, нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об’єкта спадщини (пп. 174.4 ст. 174 Кодексу).

З урахуванням вищезазначеного, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, розташованого на території України, отриманий громадянкою США — дружиною (фізичною особою – нерезидентом) від свого чоловіка, фізичної особи – нерезидента оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотки.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.