20210118 ІПК № 214/ІПК/99-00-04-03-03-06: Щодо порядку повернення коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість СЕА ПДВ

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 18 січня 2021 року

Державна податкова служба України

№ 214/ІПК/99-00-04-03-03-06

Щодо порядку повернення коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо порядку повернення коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі — СЕА ПДВ) на поточний рахунок платника та в межах компетенції повідомляє.

Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено ст. 200¹ розділу V Кодексу і пунктами 33, 34 і 34¹ підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пунктів 200¹.1 і 200¹.2 ст. 200¹ Кодексу постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – Порядок № 569), п. 4 якого встановлено, що електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.

Згідно з п. 200¹.4 ст. 200¹ Кодексу на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти:

а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до п. 200¹.3 ст. 200¹ Кодексу;

б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку;

в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України;

г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, встановленому п. 43.4¹ ст. 43 Кодексу;

ґ) вилучені контролюючим органом відповідно до ст. 95 Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ по задекларованих до сплати податкових зобов’язаннях за періоди починаючи з 1 липня 2015 року, визначених платником податків у податковій декларації з ПДВ або уточнюючому розрахунку.

З огляду на викладене, поповнення електронного рахунку платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад з поточних рахунків інших осіб у СЕА ПДВ не передбачено.

Відповідно до п. 2001.5 ст. 2001 Кодексу з рахунку у СЕА ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов’язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН, над сумою податкових зобов’язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді.

Пунктом 200 1.7 ст. 200¹ Кодексу визначено, що кошти, зараховані на рахунок платника в СЕА ПДВ, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених п. 200 1.5 ст. 200 1 Кодексу та погашення податкового боргу з ПДВ.

Інших підстав для повернення коштів з рахунку у СЕА ПДВ на поточний рахунок платника податку діючим законодавством не передбачено. Для з’ясування обставин та для подальшого вирішення питання, стосовно зарахування коштів на рахунок у СЕА ПДВ іншим платником податків (третьою особою), пропонуємо звернутися до Державної казначейської служби та безпосередньо до банку, який здійснював супровід зазначеної операції.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.