20210125 ІПК № 277/ІПК/99-00-21-02-02-09 Щодо оподаткування доходів нерезидента у вигляді орендних платежів, отриманих від громадянина України за договором оренди житлового приміщення

розблокування податкових накладних, податковий адвокат, оскарження податкових повідомлень-рішень, АБ "Власова "Вектор", оскарження наказу про перевірку,

Роз’яснення

від 25 січня 2021 року

  • Державна податкова служба України

№ 277/ІПК/99-00-21-02-02-09

Щодо оподаткування доходів нерезидента у вигляді орендних платежів, отриманих від громадянина України за договором оренди житлового приміщення

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України розглянула звернення громадянки щодо оподаткування доходів нерезидента у вигляді орендних платежів, отриманих від громадянина України за договором оренди житлового приміщення, що знаходиться на території України, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Відповідно до інформації, наданої у зверненні, фізична особа – резидент України, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності, орендує за договором оренди житлове приміщення (квартиру), яке належить юридичній особі – нерезиденту на підставі права власності. Житлове приміщення знаходиться на території України.

Запитувач просить надати роз’яснення з наступних питань:

1. Чи обкладаються податком в Україні доходи юридичної особи – нерезидента, отримані від оренди приміщення, що належить такій юридичній особі?

2. Яким чином юридична особа – нерезидент повинна сплачувати цей податок за умови відсутності представництва на території України?

3. Чи повинна фізична особа – орендар, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності, утримувати із суми орендної плати податок з доходів нерезидента та перераховувати такий податок до бюджету?

4. Чи повинна фізична особа – орендар подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства разом із Розрахунком (звітом) податковихї зобов’язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом походження з України?

Згідно з п.п. 133.1.4 п. 133.1 ст. 133 Кодексу платниками податку на прибуток резидентами є фізичні особи підприємці, у тому числі такі, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, щодо виплачених нерезиденту доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п.п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

До таких доходів, зокрема, відноситься лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами на користь нерезидента — лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди (абз. «ґ» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу Резидент, у тому числі фізична особа — підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 — 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Отже, доходи нерезидента у вигляді орендної плати, що сплачується на користь такого нерезидента за договором оренди житлового приміщення, підлягають оподаткуванню відповідно до вимог п. 141.4 ст. 141 Кодексу, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності

Перелік фізичних осіб, які зобов’язані утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів нерезидента визначено п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу. До таких фізичних осіб належать фізичні особи – підприємці (у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування), фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Водночас зазначаємо, що п. 64.5 ст. 64 Кодексу визначено, що нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, або придбавають нерухоме майно або отримують майнові права на таке майно в Україні, або відкривають рахунки в банках України відповідно до ст. 6 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», зобов’язані стати на облік у контролюючих органах.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.