2015.01.21 № ВСУ: надання інформації учаснику товариства

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

067 86-244-17, юридична консультація, судова практика, юрист, адвокат, киев
067 86-244-17, юридична консультація, судова практика, юрист, адвокат, киев

ПОСТАНОВА

від 21 січня 2015 року

Господарське товариство не зобов’язане надавати учаснику товариства запитувану ним інформацію у вигляді ксерокопій документів; законодавством лише встановлено обов’язок товариства надавати його учаснику для ознайомлення визначену законом інформацію, з якої він має право робити виписки, фотографії, копії

Судова палата у господарських справах Верховного Суду України у складі: головуючого — Барбари В. П., суддів — Берднік І. С., Гуля В. С., Жайворонок Т. Є., Ємця А. А., Колесника П. І., Потильчака О. І., Шицького І. Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 8 жовтня 2014 року у справі N 911/1551/14 за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Кузьминецький цегляний завод» про отримання інформації, встановила:

У квітні 2014 року ОСОБА_1 (далі — ОСОБА_1) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Кузьминецький цегляний завод» (далі — ТОВ «Кузьминецький цегляний завод») про отримання інформації щодо діяльності товариства.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем статті 10 Закону України «Про господарські товариства», статті 116 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) та статті 88 Господарського кодексу України (далі — ГК України) в частині надання учаснику інформації про діяльність ТОВ «Кузьминецький цегляний завод».

Відповідач проти позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на безпідставність вимог ОСОБА_1.

Рішенням господарського суду Київської області від 10 червня 2014 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 26 серпня 2014 року, позов задоволено.

Постановою Вищого господарського суду України від 8 жовтня 2014 року постанову Київського апеляційного господарського суду від 26 серпня 2014 року та рішення господарського суду Київської області від 10 червня 2014 року скасовано і прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено.

В основу постанови суду касаційної інстанції покладено висновки, що статтею 10 Закону України «Про господарські товариства», статтею 116 ЦК України та статтею 88 ГК України не передбачено обов’язку товариства надавати учаснику запитувану ним інформацію у письмовому вигляді (у вигляді ксерокопій), а лише встановлено обов’язок надавати учаснику товариства для ознайомлення визначену законом інформацію, з якої вже сам учасник має право робити виписки, фотографії, копії.

ОСОБА_1 у порядку статті 111 19 Господарського процесуального кодексу України (далі — ГПК України) подав заяву про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 8 жовтня 2014 року у справі N 911/1551/14 із підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції статті 10 Закону України «Про господарські товариства», статті 116 ЦК України та статті 88 ГК України.

На обґрунтування неоднаковості застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права заявником надано копії постанов Вищого господарського суду України від 15 січня 2014 року у справі N 914/2883/13, від 1 липня 2014 року у справі N 921/990/13-г/14, від 22 березня 2011 року у справі N К14/127-10, від 16 лютого 2010 року у справі N 6/227, в яких суд касаційної інстанції висловив протилежний правовий висновок і задовольнив позови про надання інформації щодо діяльності товариства у вигляді копій документів, зазначивши, що нормами законодавства передбачено право учасника товариства на отримання інформації про діяльність товариства, і це право кореспондується з обов’язком товариства надати відповідну інформацію в письмовому вигляді (у вигляді копій).

Ухвалою Вищого господарського суду України від 8 грудня 2014 року справу N 911/1551/14 допущено до провадження Верховного Суду України.

Ухвалою судді Верховного Суду України від 24 грудня 2014 року відкрито провадження у справі N 911/1551/14 щодо перегляду постанови Вищого господарського суду України від 8 жовтня 2014 року у цій справі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників, дослідивши викладені у заяві доводи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що заява не підлягає задоволенню з наведених нижче підстав.

Предметом розгляду у цій справі є вимога позивача про надання йому документів (у вигляді ксерокопій), які містять інформацію про діяльність господарського товариства.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, одержувати інформацію про діяльність товариства.

Пунктом «г» частини першої статті 10 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що учасники товариства мають право одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов’язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.

Водночас учасники господарського товариства відповідно до статті 88 ГК України мають право одержувати інформацію про діяльність товариства, а саме: річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства та інформацію, що міститься в установчих документах товариства, а не будь-яку інформацію щодо господарської діяльності товариства, якщо інше не передбачено установчими документами товариства.

Пунктом 6.1.6 Статуту ТОВ «Кузьминецький цегляний завод» у редакції 2008 року встановлено лише право учасника товариства отримувати інформацію про діяльність товариства, а саме на вимогу учасника товариство зобов’язано надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.

Отже, згідно зі статтею 88 ГК України, яка кореспондує із пунктом 6.1.6 Статуту ТОВ «Кузьминецький цегляний завод» господарське товариство зобов’язано надавати учаснику (акціонеру) на його вимогу лише документи звітного характеру.

Проте Статутом ТОВ «Кузьминецький цегляний завод» не визначено порядку надання інформації у вигляді ксерокопій, як не передбачено і процедури ознайомлення його учасника з документами фінансової звітності та інформацією про діяльність товариства.

За таких обставин суд касаційної інстанції прийшов до правильного висновку, що згідно вимог чинного законодавства не передбачено обов’язку товариства надавати учаснику запитувану ним інформацію у письмовому вигляді (у вигляді ксерокопій), а лише встановлено обов’язок надавати учаснику товариства для ознайомлення визначену законом інформацію, з якої вже сам учасник має право робити виписки, фотографії, копії, тому заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 111 23, 111 24, 111 26 ГПК України, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України постановила:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 8 жовтня 2014 року у справі N 911/1551/14 відмовити.

Постанова є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 111 16 ГПК України.

Головуючий:
В. П. Барбара
Судді:
І. С. Берднік

В. С. Гуль

Т. Є. Жайворонок

А. А. Ємець

П. І. Колесник

О. І. Потильчак

І. Б. Шицький