2011.10.26 № 01-06/1481/11 ВГСУ: врегулювання відносин між кредиторами та споживачами фінансових послуг

Врегулювання відносин між кредиторами та споживачамиВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
від 26.10.2011 р. N 01-06/1481/11
Господарським судам України
Про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання відносин між кредиторами та споживачами фінансових послуг»
Із змінами і доповненнями, внесеними
 інформаційним листом Вищого господарського суду України
 від 12 листопада 2015 року N 01-06/2093/15

У зв’язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання відносин між кредиторами та споживачами фінансових послуг» (набрав чинності 16.10.2011, далі — Закон), яким внесено зміни до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі — Закон про банкрутство), вважаємо за необхідне звернути увагу на таке.

1. Запровадивши офіційне оприлюднення на веб-сайті судової влади України тексту ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство Закон одночасно залишив без змін положення Закону про банкрутство, пов’язані з публікацією відповідної інформації в офіційному друкованому органі (газеті «Голос України» або «Урядовий кур’єр»).

Тому до вирішення на законодавчому рівні питання стосовно врегулювання суперечностей щодо порядку офіційного оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство, а також оголошення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом господарським судам у розгляді справ про банкрутство необхідно виходити з пріоритету опублікування оголошення в офіційному друкованому органі (газеті «Голос України» або «Урядовий кур’єр»).

Водночас слід враховувати, що відповідно до положень Закону України «Про доступ до судових рішень» всі судові рішення, в т. ч. ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-порталі судової влади України. Однак відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня опублікування відповідного оголошення в офіційному друкованому органі.

Системний аналіз положень статті 11 та частини третьої статті 23 Закону про банкрутство дає підстави для висновку, що публікація в офіційному друкованому органі оголошення про порушення справи про банкрутство та оголошення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом повинна здійснюватися у п’ятиденний строк.

2. Зміни до частини другої статті 51 Закону про банкрутство передбачають, що замість постанови про визнання боржника банкрутом, який ліквідується, офіційно оприлюднюватиметься ухвала про визнання боржника банкрутом, що суперечить положенням частини першої статті 22 та іншим статтям Закону про банкрутство.

До врегулювання на законодавчому рівні цих суперечностей необхідно керуватися положеннями частини першої статті 22 Закону про банкрутство, згідно з якими за наслідками визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарським судом приймається постанова.

3. У розгляді справ про банкрутство фізичних осіб — підприємців стосовно зобов’язань боржника — фізичної особи — підприємця, що виникли безпосередньо у фізичної особи на підставах, не пов’язаних із здійсненням таким боржником підприємницької діяльності, а також майна, що перебуває у заставі з підстав, не пов’язаних із здійсненням такою особою підприємницької діяльності, господарським судам необхідно враховувати, що відповідно до пункту 2 Розділу VII «Прикінцеві положення» Закону дія останнього не поширюється на кредитні договори, укладені до набрання ним чинності.

4. Пункт 4 втратив чинність

(згідно з інформаційним листом Вищого
господарського суду України від 12.11.2015 р. N 01-06/2093/15)

5. З повним текстом Закону можна ознайомитися у газеті «Голос України» від 15.10.2011 N 193, а також в юридичних інформаційно-пошукових системах, зокрема, «Законодавство» та «Ліга».

6. Про викладене повідомляється в порядку інформації та для врахування у розгляді справ.

Голова Вищого
господарського суду України
В. Татьков